Naše město přichází v posledním období o poslední střípky obchodní sítě a služeb, které přežily velkou a malou privatizaci. Vyprazdňují se obchůdky nepřevyšující několik desítek metru čtverečních prodejní plochy a zůstávají neobsazené. Jejich výkladní skříně a dveře slouží pro vylepování plakátů, před vchody se vytváří nepořádek, který nikdo neuklízí. Město ztrácí atraktivní a vyhledávaná prodejní místa, jak tomu bylo v případě prodejny knih nebo pekařských výrobků na Hlavní třídě, zanikají pracovní místa i možnosti živnostníků podnikat v oblasti, která oživovala uniformitu velkých prodejců. Zánik malých obchodů a provozoven služeb s sebou nese mnohé negativní dopady, včetně nezaměstnanosti. Je příčinou vylidňování určitého místa a důvodem nespokojenosti občanů, v našem případě i návštěvníků města, obstarat v místě potřebnou věc nebo službu. Ztráta zaběhlé prodejny knih, novin, časopisů, zahraničního tisku, zvukových nosičů, map města a dalšího poptávaného zboží, právě tak jako uzavření prodejny elektrotechniky a služeb souvisejících s jejich instalací a opravami, brzký zánik drogerie nebo prodejny pekařských výrobků, železářského zboží, chladící techniky a služeb s instalací a opravami bílé techniky související, zánik holičství, sklenářství, kominictví a dalších drobných provozoven, má jen negativní dopady. Patří mezi ně např. snížení příjmu z pronájmu městského majetku a jsou-li nebytové prostory delší dobu bez nájemce, a to jsou, vznikají městu náklady na jejich údržbu, vytápění apod. Není třeba ani připomínat, že dlouhodobě uzavřené a nefungující nebytové prostory jsou devastovány a nakonec se pro zanedbaný stav stávají ostudným vředem města.
Radní v Mariánských Lázních řeší problematiku pronájmů dlouhodobě, avšak bezúspěšně. Zdá se, a výše popsaná situace tomu nasvědčuje, že se dosud nenašlo odpovídající řešení. Vyhovujícím řešením není ani vypracovaná šablona o cenách nebytových prostor, viz příloha usnesení rady města č. 364/17 z června letošního roku. Ta je kriteriem k určení základní ceny m2 nájmu nebytového prostoru. Většina podnikatelské veřejnosti považuje odbornou veřejností nekonzultovanou šablonu za devastující drobné podnikatele, kteří v důsledku jednorázového navýšení nájemného až o sta tisíce korun ročně dávají výpověď z nájmu s odůvodněním nemožnosti úhrady vysokých částek stanoveného, nikoli sjednaného nájmu. A tak město přichází nejen o podnikatele, drobné živnostníky, o příjem do městské kasy, ale také o pracovní místa, která se dosud udržela v obchodech a službách fungujících v prostorech, jejichž vlastníkem je město. Namísto konkrétních jednání s živnostníkem, který je subjektem nájemní smlouvy, a tím i oprávněným k jednání o výši nájmu odpovídajícím jeho možnostem, se uvedené usnesení stalo kontraproduktivní. Místo jednání se vůči podnikatelům uplatňuje metoda “ ber nebo nech stát „. Město, resp. jeho občané, pověřují správou městského majetku radu města a jejím prostřednictvím odbor pro správu městského majetku. Jde o dostatečně početný a odborně připravený orgán, který je občanům zodpovědný za řádné hospodaření s městským majetkem. Prázdné a zanedbané nebytové prostory, včetně dlouhodobě uzavřené městské tržnice, řádnému hospodaření neodpovídají..
Nelze jinak než doporučit radě města, aby přehodnotila usnesení č. 364/17, které odrazuje drobné živnostníky od obchodní činnosti a poskytování služeb v Mariánských Lázních. Není od věci připomenout členům rady města jejich prohlášení z roku 2014 vyhlášené po komunálních volbách a převzetí správy města do jejich rukou. Slibovali podporu k navýšení rozsahu a rozmanitosti maloobchodu a služeb za účelem udržení náročnější klientely a zvyšování tržeb místních podnikatelů. V prohlášení se mimo jiné uvádí : “ Naším cílem bude vypracovat strategii na podporu regionální ekonomiky a podporovat ty podnikatele, kteří budou těmto potřebám naslouchat………. Našim cílem je vybudovat moderní město, kde bude vyvážená nabídka produktů a služeb.“ Tolik z citace. Výpovědi z nájemních vztahů a prázdné nebytové prostory neodpovídají předvolebním slibům ani závazkům uvedeným v citovaném Prohlášení.
Podnikatelé by při uzavíraní smluv o nájmu městských prostor měli jednat otevřeněji, odpovědně objektivizovat své možnosti týkající se výše sjednávaného nájmu. V případě nájmů nebytových prostor sloužících k obchodní činnosti a poskytování služeb veřejnosti je spolupráce města s podnikateli vzájemně nutná a žádná šablona ani tabulka ji nenahradí.
Pavel Miklušák
zastupitel