Obě strany se shodly na kompromisním návrhu pětileté smlouvy mezi VZP a nemocnicí. Vyplývá z něj, že nepřetržitá služba na chirurgické ambulanci bude ještě minimálně pět sloužit lidem v mariánskolázeňské nemocnici.
Počet akutních lůžek se ale výrazně sníží. Pravděpodobně skončí i vyhlášené urologické oddělení, které by letos oslavilo 100 let od svého založení. Původně pojišťovny chtěly všech 87 akutních lůžek v Mariánských Lázních a jejich převedení na lůžka následné péče. Ve čtvrtek však majitelé nemocnice a největší zdravotnické pojišťovny našli společnou řeč.
„Kompromis spočívá v zachování 27 akutních lůžek interního oddělení a služeb laboratoře. Akutní lůžka urologického a chirurgického oddělení budou transformována na ošetřovatelská,“ upřesnil starosta Mariánských Lázní Zdeněk Král.
Všechny odborné ambulance budou zachovány ve stávajícím rozsahu, v případě chirurgické ambulance bude zajištěn provoz 24 hodin včetně rentgenu.
„Považuji to za úspěch a oceňuji vstřícné postoje zástupců VZP. Nový návrh umožní zachování nemocnice v Mariánských Lázních na další pětileté období a její fungování na hranici ekonomické únosnosti. Zajištění čtyřiadvacetihodinové pohotovosti se však neobejde bez příspěvku města, ale i na to zastupitelé pamatovali a schválili rezervu v rozpočtu,“ podotkl Král.
Výsledek jednání prý v danou chvíli považuje za maximum možného. „Mrzí mne, že v oblasti akutních urologických výkonů nebyla vůle k dohodě, protože kritéria stanovená ministerstvem zdravotnictví jsme nemohli splnit,“ uvedl.
„Pro mě to znamená, že operovat budu muset jezdit do okolních nemocnic. Třeba do Plané, Chebu a pokud bude zájem i do Sokolova,“ řekl primář urologie mariánskolázeňské nemocnice Said Umer.